Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Jak dbać o stan łodzi motorowych?

O motorówkę, podobnie jak o każdą inną maszynę, trzeba dbać. Dotyczy to zwłaszcza tych okresów w roku, kiedy jej nie wcale nie używamy lub używamy tylko w ograniczonym zakresie. Dla kondycji łodzi najlepiej, by w tym czasie znajdowała się pod dachem, dzięki czemu nie będzie np. na nią padał deszcz czy śnieg.

Nie każdy jednak ma warunki do tego, by zapewnić swojej łodzi motorowej odpowiednie miejsce do takiego „zacumowania na zimę”. Jak jeszcze warto zabezpieczyć łódź po sezonie? Przede wszystkim warto uprzątnąć z niej wszelkie przedmioty, których używaliśmy podczas rejsów np. śpiwory, ubrania, narzędzia, a także kamizelki ratunkowe, materace, liny, żagle czy akumulatory. Pozostawmy w łodzi tylko to, co jest stałym wyposażeniem łodzi oraz przedmioty, którym nie zaszkodzą niskie temperatury.    

Jak ustawić łódź w okresie nieużywania?  

Do ustawienia łodzi można wykorzystać kobyłki, które wstawiamy pod kadłubem w miejscach wzmocnień konstrukcyjnych. Zapewniają one maszynie odpowiednią stabilność. Niektórzy z żeglarzy wykorzystują do tego celu stare opony – ale wtedy warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci podkładki z wykładziny umieszczanej między oponami a łodzią. Oczywiście przed zimą warto też dokładnie umyć łódź, zwłaszcza te jej elementy, które są ruchome. Po umyciu i wysuszeniu łodzi rekomendowaną czynnością jest też zabezpieczenie jej przed pleśnią za pomocą odpowiedniego preparatu, przeznaczonego do konserwacji danego materiału. Po jego zastosowaniu łódź powinna zostać przewietrzona. Łódź możemy przykryć na zimę plandeką, ale tak by nie zamknąć całkiem dopływu powietrza do jej wnętrza. Plandeka powinna być na tyle trwała i solidna, by wytrzymała nacisk padającego zimą śniegu oraz porywy silnego wiatru. Dobre oparcie dla plandeki stanowić może maszt łodzi. Odpowiednią plandekę można kupić w sklepie z wyposażeniem żeglarskim. Przy zakupie warto pamiętać, by była ona odpowiednio większa niż sama łódź. Już po nałożeniu plandeki na maszynę przewiązujemy ją linką przewleczoną pod kadłubem. Przewiązana plandeka powinna być dobrze naciągnięta.     

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG