Silnki zaburtowe Selva. Jakość prosto z Włoch
Silnki zaburtowe Selva. Jakość prosto z Włoch
0/2/55a550c4_1.JPG
Silnki zaburtowe Selva. Jakość prosto z Włoch.
 
Silniki zaburtowe włoskiej marki Selva to przede wszystkim styl i dbałość o detale. Produkowane w Europie, wyposażone w zaawansowaną elektronikę i spełniające normy emisji spalin. Od teraz do nabycia u dealerów firmy Taurus Sea Power.
 
logo_SELVA_2019.jpg
 
Wszystko zaczęło się w Sesto San Giovanni
 
Opowieść o silnikach zaburtowych Selva warto rozpocząć od przybliżenia historii marki. Jej założycielem był Lorenzo Selva, związany niegdyś z firmą Innocenti i Moto Guzzi, dla których produkował tłumiki wydechowe. Kilka lat później, w 1951 roku Lorenzo Selva postanowił założyć własną firmę o nazwie Selva S.p. A. z siedzibą w Sesto San Giovanni. W 1959 roku w wyniku rozbudowy firmy siedzibę przeniesiono do miasta Tirano, gdzie znajduje się do dzisiaj.
 
Początkowo Selva S.p. A. współpracowała z podmiotami zewnętrznymi, produkując przekładnie i koła zębate do ciągników Forda oraz komponenty motocyklowe. Inspiracją do rozpoczęcia produkcji dla branży morskiej był sukces spółki Aspera Motors, która wypuściła na rynek silnik chłodzony powietrzem z pionowym uchwytem, który mógł być użyty również jako silnik zaburtowy. Poszerzenie działalności przełożyło się na rozpoczęcie współpracy z Aspera Motors i eksport wyrobów do innych krajów, głównie basenu Morza Śródziemnego. W międzyczasie Selva podpisała umowę z firmą Yamaha, na mocy której została partnerem Selva Marine z 10% udziałem. Kolejną firmą, z którą została zawarta umowa partnerska był Yanmar - również z 10% udziałem.
 
Tym, czym firma Selva może się jeszcze poszczycić, jest certyfikat ISO 9001 przyznany w 2004 roku, potwierdzający spełnienie norm zarządzania jakością.
 
YT2D5415.JPG
 
Silniki zaburtowe Selva kiedyś
 
Relacje z Aspera Motors przerodziły się w realizację projektu pierwszego silnika zaburtowego o mocy 3KM. Model ten wpłynął na dużą niemiecką dystrybucję w połączeniu z małymi łodziami. Dzięki tej współpracy w 1963 roku rozpoczęto produkcję silników zaburtowych, a w Tirano narodziła się pierwsza linia montażowa. W kolejnych latach firma opracowała gamę silników chłodzonych wodą o mocy 6, 12, 22, 35 KM, a kilka lat później gamę silników od 50 do 80 KM, w których zastosowano ważne innowacje techniczne.
 
W późniejszych latach Selva porzuciła produkcję kontraktową, poświęcając się wyłącznie konstrukcji silnika zaburtowego, który co roku był wzbogacany i ulepszany (Selva była pierwszym producentem silników zaburtowych, które miały elektroniczny układ zapłonowy, na początku lat 70-tych).
 
W 1984 roku rozpoczęła się produkcja dla OMC poprzez dostawę części do firmy OMBESA, montującej silniki Jhonson - Evinrude na Europę. Wraz z początkiem tej współpracy powstał nowy dział odlewnictwa ciśnieniowego, dający życie pełnemu cyklowi produkcji wewnętrznej.
 
16C-Aruana_25xs.jpg 18E-Murena_25_xs.jpg 5A-Black_Bass_8.jpg
 
Silniki zaburtowe Selva dzisiaj
 
Dzisiejsze silniki zaburtowe Selva to zaawansowane technicznie silniki 4-suwowe produkowane we Włoszech. Zaprojektowane z dbałością o najmniejsze detale i spełniające normy emisji spalin. Cenione na całym świecie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia. Dostępne
w klasach mocy od 2,5KM do 300KM.
 
Mniejsze silniki sterowane są za pomocą rumpla, większe za pomocą manetki i kierownicy. Silniki o mocy 30 – 150 KM mogą być wyposażone w przekładnię strugowodną typu JET. Silniki o mocy od 6 KM z elektrycznym rozruchem standardowo wyposażone są w alternatory. Małe silniki do 6 KM posiadają wbudowany zbiornik paliwa. Większe silniki posiadają zewnętrzne zbiorniki paliwa o pojemności od 12 do 23 L. Silniki o mocy powyżej 100 KM nie mają zbiorników paliwa.
 
Modele Oyster, Black Bass, Oyster Big Foot Sail, Black Bass Big Foot Sail, Piranha, Piranha Sail mogą posiadać wbudowany akumulator.
 
Silniki zaburtowe Selva sprawdzą się zarówno w motorówkach, jak i jachtach żaglowych, łodziach rekreacyjnych, pontonach czy łódkach wędkarskich. W ofercie Taurus Sea Power znajdą Państwo aż 45 modeli objętych 5-letnią gwarancją.
 
1.JPG YT2D4578.JPG