Blog

sea-my21-gti-se-170-pac-db-action-5243-rgb

Pojazdy ATV i SSV - porównanie

ATV i SSV to skróty, które rozpalają wyobraźnię wszystkich fanów motoryzacji. W poniższym wpisie zawarliśmy najważniejsze informacje na temat pojazdów terenowych opisywanych tymi skrótami. Zapraszamy do lektury szczególnie osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czterema kółkami skutecznie podnoszącymi poziom adrenaliny!

Czym są pojazdy ATV?

Nazwa ATV pochodzi od słów All Terrain Vehicle. W języku polskim określa się je mianem wszędołazów. Jak wskazuje nazwa, są to pojazdy dedykowane do jazdy właściwie w każdych warunkach: niestraszne im bowiem błoto czy wyboista i mokra szosa. Ich przeznaczeniem nie są utwardzone trasy, służą głównie do jazdy terenowej. Wyróżnia je brak kabiny. Do kategorii ATV należą trójkołowce oraz quady, jak również pojazdy wyposażone w sześć lub osiem kół albo też napęd gąsienicowy.

Pojazdem ATV powinna poruszać się jedna osoba, siedząca na nim „okrakiem”. Wszędołazy mają kierownicę zbliżoną do kierownicy motocyklu.

Jak już powiedzieliśmy, wszędołazy nie poruszają się po utwardzonych drogach, stąd ich opony muszą być wyjątkowo odporne. Co ciekawe, dzięki zmniejszonemu ciśnieniu powietrza w oponach, łatwiej przemierza się bezdroża. Pojazdy ATV służą do rekreacji, ale poruszają się nimi także ratownicy i żołnierze oraz rolnicy doglądający swoich włości. Poza tym organizowane są wyścigi z udziałem quadów i trójkołowców. W zależności od modelu i przeznaczenia mogą mieć one napęd na dwa, cztery koła lub sześć kół. Różnią się ponadto silnikiem, amortyzacją czy wspomaganiem kierownicy.

Co oznacza skrót SSV?

Side-by-side vehicles to angielska nazwa pojazdu terenowego, którym może podróżować od dwóch do nawet sześciu osób. Najczęściej stosowane modele mają jednak tylko dwa miejsca: dla kierowcy i towarzyszącego mu pasażera. W przeciwieństwie do quadów, pojazdy SSV mają ramę, która może funkcjonować samodzielnie lub być podstawą do stworzenia dachu. Biorąc pod uwagę moc silnika i stosunkowo małą wagę pojazdu, rama stanowi ważny element zapewniający bezpieczeństwo osób poruszających się maszynami SSV. Pojazdy te świetnie sprawdzają się zarówno na leśnych duktach, jak i skalistym terenie. Jednym ze sztandarowych przykładów pojazdu SSV jest Maverick, produkowany przez legendarną firmę BRP. Maszyna dowodzi, że duża moc silnika gwarantująca mocne wrażenia może iść w parze z wyposażeniem dającym komfort jazdy. Wszystko jest „zamknięte” w kultowym nadwoziu.

Dziewięć Włók 33A

83-021 Pruszcz Gdański

Telefon:

58 302 02 25

E-mail:

taurus@taurus.gda.pl

PR:

pr@taurus.gda.pl

GMBGMBGMBKATALOG